مسعود بیزارگیتی

زادروز ۲۰ اسفند ۱۳۳۹رشت
پیشه شاعر، منتقد ادبی، روزنامه نگار
وبگاه
وبگاه رسمی مسعود بیزارگیتی

مسعود بیزارگیتی زاده ۲۰ اسفند ۱۳۳۹، عضو کانون نویسندگان ایران ؛ شاعر، منتقد ادبی و روزنامه‌نگار معاصر است ؛که در شناسنامه خویش نام علی را ثبت شده دارد. زادگاه وی شمال ایران، شهرستان رشت است.

فعالیتها

وی قریب به سه دهه‌ است که در قلمرو فرهنگ و ادبیات می‌نویسد، که حاصل آن انتشار چندین جلد کتاب در داخل کشور و خارج ((انگلستان)) است.از جمله پنج کتاب آخر وی از نیمه ی سال ۲۰۱۲ میلادی تا نیمه ی سال ۲۰۱۴ از سوی انتشارات H&S Media در ((لندن)) چاپ و منتشر شده است.
ازهمکاران فعال مطبوعاتی درطول این سه دهه بوده و مقالات، نقدها و اشعار وی در نشریات مختلف و معتبر کشور: ( گردون، تکاپو، آدینه، چیستا، اطلاعات، خرداد، ادبستان، گیله وا، نقش قلم، آوای شمال ، کلک و . . . ) انعکاس یافته‌ است.
وی عضو تحریریهٔ روزنامه ی ((آوای شمال)) و دبیر سرویس فرهنگی آن بوده و تا مقطع انتخابات دهمین دورهٔ ریاست جمهوری ایران، همه ماهه ویژه نامه‌ای فرهنگی را به سردبیری خود منتشر ساخته‌ است، که پس از انتخابات۱۳۸۸ ، با عدم انتشار روبرو می‌گردد.
وی از نخستین کسانی ست که درزمینه نقد ادبیات معاصر در گیلان به انتشار نقدهایش در مطبوعات سراسری و پس از آن در کتابش پرداخت؛ که با استقبال خوانندگان و اهالی ادبیات مواجه گردید.
گفتگوهای فرهنگی، اجتماعی وادبی بسیاری ازسوی خبرگزاری‌ها، رسانه‌های اینترنتی و کاغذی با مسعود بیزارگیتی انجام شده‌ است. علاوه برآن در همایش‌ها، میزگردها و کنگره‌های مختلفی شرکت داشته، که یکی از مهمترین و ارزشمندترین آن، کنگرهٔ بین‌المللی سازمان یونسکو (وابسته به سازمان ملل) در بزرگداشت نیمایوشیج (پدرشعرنوایران) بوده، که مقالهٔ وی برگزیده شده و ضمن شرکت دراین کنگرهٔ بین‌المللی که با شرکت اساتید خارجی ( از کشورهای روسیه ٰ، فرانسه و… ) و داخلی همراه بود، مقالهٔ وی نیز درکتاب کنگرهٔ یونسکو ارائه گردیده است. و صدور تقدیر نامه‌هایی از سوی ریاست کل دانشگاه پیام نور ایران و معاون پژوهشی وقت این دانشگاه را نیز به دنبال داشته است. این کنگره درسال ۱۳۷۵ برگزارشده بود.
در تصحیح و نگارش برخی پایان نامه ها در سطح کارشناسی ارشد و نیز دکترا مشارکت داشته است .همچنین برخی پایان نامه های دانشجویی به آثار و زندگی وی اختصاص داده یافته است.همچنین ویراستاری برخی کتاب ها را بر عهده داشته است.
وی در راستای کارهای فرهنگی خود و افزایش تجربه ها و یادگیری هایش ، و همچنین برخی دیدارها ، سفرها و توقف هایی را در سال های مختلف و در چند نوبت به کشورهای ایتالیا، بریتانیا و آلمان داشته است.
مسعودبیزارگیتی از کارکنان دانشگاه پیام نور بوده، که در سال ۱۳۷۵ بنا به دعوت هایی جهت شرکت در دو همایش در سالمرگ سهراب سپهری و مهدی اخوان ثالث در سال ۱۳۷۵ و ایراد گفتاری در پیوند میان ادبیات و اجتماع و نقد در دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان؛ چند ماه بعد به دنبال پرونده سازی، احضار و…، در سال ۱۳۷۶ پس از سال‌ها کار، به دلایل سوابق فرهنگی، اجتماعی،…ازسوی نهاد حراستی – گزینشی دانشگاه و… ممنوع الورود به دانشگاه تشخیص داده شده و ضمن پرونده سازی مجدد برای وی و …، از هر گونه کار دولتی ( کمترین حقوق اجتماعی و شهروندی ) برای همیشه محروم می‌گردد.
در همین رابطه نامه ای اعتراضی به محمد خاتمی ریاست وقت جمهوری نوشته که در روزنامه آفتاب امروز توقیف شده آن زمان منعکس می شود. که پس ازچندی جهت پاسخگویی به چگونگی بررسی‌ی پرونده‌ی دانشگاهی‌ی وی ؛ به نهاد ریاست جمهوری و وزارت آموزش عالی دوره ریاست جمهوری وی احضار و در پرسش و پاسخ های به عمل آمده با وی ، که نشان از طراحی از قبل داشته و پاسخ محتمل آن نیز از پیش روشن بوده است ؛ بدون ارائه‌ی هیچگونه پاسخ کتبی ؛پرونده دانشگاهی وی را مختومه می نمایند .حتی در شکایت به دیوان(عدالت اداری) موضوع شکایت نیز از سوی دیوان مغفول واقع می گردد ودیوان تنها به محکومیت دانشگاه در تسویه حساب بسنده می نماید ؛ که دانشگاه نیز سال هاست به رای دیوان تمکین نکرده و اجرا نمی نماید. در حالیکه موضوع شکایت نه تسویه حساب ؛ بلکه احقاق حق قانونی و شهروندی اعاده به کار و … بوده است .

تالیفات

وی ضمن آماده چاپ و زیر چاپ داشتن چندین جلد کتاب درزمینه مقالات و نقد ادبی، شعر و داستان، کتاب‌های زیر را نیز انتشار داده‌ است :

ستاره‌ها شکل فریادند (مجموعه شعر)
لحظه ها و تامل (مجموعه شعر)
روند بغرنج آفرینش (نقدادبی)
شکلی که نام تو دارد (مجموعه شعر)
زبان گمشده (مجموعه شعر)
نشان‌های بی‌جهت (مجموعه شعر)
صداهای ریخته (مجموعه شعر)
سطرهای هنوز (مجموعه شعر)
دهانم با هیچ صلیبی به سکوت نمی رسد (مجموعه شعر . ناشر: H&S Media انگلستان UK London 2012 )
در استوای بی تقویم کلمات (مجموعه شعر . ناشر: H&S Media انگلستان UK London 2012)
از سطرها و نشانه ها (مجموعه شعر . ناشر: H&S Media انگلستان UK London 2013 )
از سکوی بی‌صدایی (گزینه اشعار . ناشر: H&S Media انگلستان UK London 2013 )
تقاطع گمان های بی دهان (مجموعه شعر . ناشر: H&S Media انگلستان UK London 2014)
شب در قاه قاه اناری قاچ می خورد (مجموعه شعر. ناشر: انتشارات ارنواز – ۱۳۹۴)
از منظر روایت ها ( نقد ادبی. ناشر: انتشارات ارنواز – ۱۳۹۵ )
در اتفاق حرف (مجموعه شعر)

 

 

Lahzeha va taamol.jpgRavande boghranje afarinesh.jpgShekli ke name to darad.jpgZabane gomshode.jpgNeshanhaye bijahat.jpgSedahaye rikhte.jpgSatrhaye Hanooz.jpgDahanam_Ba_Hich_Salibi_Be_Sokoot_NemiresadShab_dar_ghah_ghahe_anari_ghach_mikhoradاز منظر روایت هادر اتفاق حرف

چرخی بزن

آخرین حرف جا مانده

شاید

ازنگاه ها

یا سکوت انگشت ها

 

پاورچین

پاورچین

پشت شعرها

پرسه بزن

سطرهای غایب

ازگلوی ماه

خواهد ریخت

 

www.bizargiti.com

www.masoodbizargiti.blogspot.com

https://www.youtube.com/channel/UC6KjcQkvJ9Y44d1y6iLrzIQ

منبع : ویکی پدیا ( http://fa.wikipedia.org/wiki/ مسعود بیزارگیتی )